Poczucie niskiej wartości wywiera zasadniczy wpływ na wszystko co robisz. Kiedy jest niskie, prawie wszystkie czynności życiowe – praca, obcowanie z ludźmi, miłość – bardzo się komplikują.
Ponieważ utrata poczucia własnej wartości nie pojawia się nagle często jest niezauważalna. Możesz być nastawiony do siebie bardzo krytyczne, możesz bać się podejmować jakiekolwiek nowe działania.
Główna przyczyną niskiego poczucia własnej wartości jest negatywne zaprogramowanie w przeszłości przez osądzających rodziców. Ponieważ większość rodziców jest do pewnego stopnia osądzająca, należy określić, który typ osądzania prowadzi do tego problemu. Rodzic, który za każdym razem klasyfikuje uczynki, który decyduje, co jest dobre, złe, słuszne, niesłuszne, odpowiada tej definicji. Taki rodzic rozdaje etykiety. Na przykład po wyjściu ze szkoły grasz z przyjaciółmi w koszykówkę. Kiedy przychodzisz na obiad, ojciec pyta, czy odrobiłeś prace domową. Odpowiadasz, że nie. Wtedy rodzic mówi: ,,Jesteś najbardziej leniwym dzieckiem, jakie kiedykolwiek widziałem, po prostu jesteś leniem”. Twój ojciec mógłby powiedzieć ,,Martwię się, jak sobie poradzisz w szkole, skoro nie odrabiasz prac domowych, a ciągle bawisz się z kolegami”.
Zamiast tego zostałeś po prostu oskarżony i osądzony. W tym przypadku jesteś leniem. W innym przypadku możesz zostać sklasyfikowany jako niechlujny, niezdarny, głupi, nikczemny, bezwartościowy i tak dalej.
Te etykiety najbardziej krytyczne są wypierane i zapominane. Istnieją jednak w twojej nieświadomości, wpływają na to jak siebie postrzegasz i jak przejawia się twoje poczucie własnej wartości. Dziedziczysz ,,sposób myślenia” osądzającego rodzica. Zyskujesz krytyczny głos wewnętrzny, dyktujący ukryte obawy.
Ważne żeby nie oskarżać rodziców, oni także odziedziczyli ten sposób myślenia i stali się ofiarami destrukcyjnych programów, które nieświadomie przekazali własnym dzieciom.
Dojrzałość polega na wzięciu odpowiedzialności za własne życie i powiedzeniu NIE temu, co ogranicza, przepracowaniu i uwolnieniu się od destrukcyjnych programów.
Hipnoza w umacnianiu własnej wartości i zwiększaniu motywacji
W hipnoterapii sięgasz po własne zasoby i integrujesz je do obecnego życia. Zaczynasz akceptować siebie. Kiedy negatywne zaprogramowanie z przeszłości zostanie usunięte, doznajesz swego rodzaju poczucia wolności w codziennym życiu – wolności od tyranii samodegradacji.
Po takim procesie nabywasz także zaufania do siebie i zaczynasz dostrzegać wartość pracy nad sobą.
Zapraszam na sesje hipnozy i zgłębiania wiedzy o sobie
Jolanta Drobek, hipnoterapeuta