Fobia może tak głęboko wniknąć w życie, że pozbycie się jej czy nawet zrozumienie wydaje się niemożliwe. Pomimo specyficznego bodźca, który wywołuje lęk – czy są nim psy, burze, nagie ciało, ogień, śmierć czy dotyk innej osoby – większość fobii powstaje jednak wskutek jednej z pięciu następujących przyczyn:

Fobia może być wytworem intensywnego stresu

Stres można tłumić tak długo czy do takiego stopnia, aż przybiera on inną formę – charakter irracjonalnego lęku. Możesz doświadczać wielu stresów w odniesieniu do szczególne rzeczy, miejsca czy sytuacji, ale stres może zmaterializować się jako lęk przed inną rzeczą, miejscem czy sytuacją.

Fobia może być wytworem trwających przez całe lata serii przeżyć, które wywołują nadmierny niepokój

Wiele lęków, dotyczących twojego spełnienia czy zachowania się w pewnych sytuacjach towarzyskich, może spowodować, że wytworzysz w sobie lęk, który urasta do rozmiarów fobii. Możesz uznać za jej przyczynę nagromadzenie stresujących wydarzeń, które utrwalają i potęgują stan przerażenia.

Wytworem lęku przed lękiem

,,Nie mamy się czego bać poza lękiem” – to zdanie jest czymś więcej niż popisem retorycznym. Jeżeli boisz się paniki i samego lęku, odczuwasz prawdziwą fobie. Twój lęk może być związany dosłownie ze wszystkim, ponieważ wierzysz, iż przekraczając pewien próg stresu, zareagujesz paniką na określony bodziec. Oczekując paniki, podwyższasz poziom stresu i rozpoczyna się cykl destrukcyjny. Aby się nie bać, unikasz tak wielu sytuacji, że twoje życie staje się bardzo ograniczone. Możesz obawiać się jazdy do śródmieścia, rozmowy z pewnymi ludźmi, pracy, podróży, rodzicielstwa. Nic nie jest wolne od twego lęku, który przenikając we wszystkie dziedziny twego życia, coraz bardziej ogranicza twoje działania.

Może zostać ci przekazana przez inna osobę

Mogłeś przyjąć strachu od kogoś kto był dla ciebie wzorem.

Może być rezultatem poważnego urazu z przeszłości 

Bolesne przeżycie emocjonalne z przeszłości może wytworzyć irracjonalny lęk przed taka samą sytuacją, przedmiotem, osobą czy miejscem, które pierwotnie go wywołały. Uraz może być zarówno świadomy, jak i nieświadomy – to znaczy, że możesz znać pierwotna przyczynę lęku albo z powodzeniem ja wyparłeś i nie istnieje żadne jej świadome wspomnienie. W wielu przypadkach tłumi się uraz, który stworzył fobie.

 

Źródło: Josie Hadley, Carol Straudacher  – Hipnoza w psychoterapii