Blokowanie powrotu do równowagi po stracie i rozstaniu

Zaprzeczanie lub opieranie się uczuciom, których doświadczasz podczas pięciu etapów odnowy, opóźnia jedynie twój powrót do emocjonalnej równowagi. Możesz blokować uczucia smutku lub gniewu, ale one i tak powrócą, prześladując Cię jeszcze przez długie miesiące, a nawet lata.

 

Opisany niżej przypadek jest dobrym przykładem oporu i wyparcia

45 – letni Robert przed 5 laty rozwiódł się z żoną, Małgorzatą. Kiedy to nastąpiło oboje czuli się sfrustrowani i zgorzkniali. Robert uważa, że zasądzone alimenty są nieproporcjonalnie wysokie i że Małgorzata go wykorzystuje. Bardzo zależało mu na zachowaniu prawa do kontaktów z dziećmi, przełknął więc swój gniew i podczas rozmów z żoną przybrał uprzejmy, a nawet pojednawczy ton. Chociaż upłynęło 5 lat, Robert wciąż odczuwa gniew na myśl o swojej byłej żonie. Ponieważ jednak konsekwencje ujawnienia tego uczucia mogą być opłakane, Robert nieustannie tłumi je w obawie, że zabiorą mu dzieci. W pewnym sensie Robert czuje się dobrze ze swoim lękiem. Podtrzymuje go, nie musi stawiać czoła uczuciom gniewu, odrzucenia i samotności. Unika w ten sposób refleksji nad przyczyną rozpadu swojego małżeństwa. Robert tkwi ciągle w tej samej sytuacji, niezdolny by ją zmienić, tymczasem powinien wyciągnąć wnioski ze swoich błędów i odczuć wszystkie emocje wynikające z rozwodu.

Wszystkie uczucia są ważne. Trzeba je odkryć, wyleczyć, a potem uwolnić się od nich. Dopuszczenie do siebie smutku, bólu, samotności czy gniewu może nie być przyjemne, ale stanowi niezbędny element procesu powracania do równowagi. Jeżeli odwrócisz uwagę, tak jak zrobił to Andrzej, od całej gamy uczuć powodowanych przez stratę lub oddzielenie i skupisz się tylko na jednym z nich (gniewie, niepokoju, poczuciu winy itd.), wszystkie inne pozostaną nierozpoznane, a często nawet niezauważone.

 

Złudzenie, że strata spowodowała tylko jedno uczucie, może być podtrzymywana przez:

Obsesyjne skupianie się na jednym tylko aspekcie doznanej straty: na szczegółach wydarzenia, prawdziwej lub wyobrażonej niesprawiedliwości, czymś co ktoś powiedział, czymś czego potrzebowałeś, lecz nie dostałeś, zmianach na lepsze lub na gorsze, które zaszły w twoim życiu, nieszczęściach, które mogą cię spotkać w przyszłości i tak dalej
Stworzenie nowej sytuacji życiowej, w którą cała twoja uwaga i energia będzie nieustannie zaangażowana: poważny problem, nowy związek, nadmierne zaangażowanie w pracę i tak dalej.
Koncentrując się na tych samych lub podobnych myślach, utrzymujesz te same uczucia i powodujesz w rezultacie nieustanne powtarzanie się jednego tylko etapu do równowagi. Jest to powtarzający się schemat myślowy. Nie jest istotne, czy przedmiot obsesji jest rzeczywisty, czy wyobrażony. Istotny jest upór, z jakim trzymasz się schematu myślowego, oraz emocje przezeń powodowane, jakiekolwiek by one były.

 

Przedstawione tu sytuacje mogą wskazywać, że obsesyjnie koncentrujesz się na jednym tylko uczuciu

Wielokrotnie powtarzasz w myślach te same sceny z przeszłości
Często zastanawiasz się, co powinieneś był powiedzieć lub zrobić
Pomimo upływu długiego czasu, nie uczyniłeś nic, aby miejsce doznanej straty zajęły nowe doświadczenia, ludzie lub przedmioty
Żyjesz w osamotnieniu, utrzymujesz kontakty z niewielką liczbą osób. Twoje uczucie jest tak intensywne, że nie pozostawia miejsca dla innych
Wchodzisz w nowy związek natychmiast po doznanej stracie
Stwarzasz kolejne sytuacje kryzysowe, tak aby poczucie nieustannej paniki zastąpiło niemożliwą do zniesienia świadomość poniesionej straty
Wszystkie wymienione sytuacje mogą być wskazówką, że związane ze stratą głębsze emocje zostały zablokowane lub zamaskowane.

 

Odzyskiwanie równowagi po stracie i rozstaniu – HIPNOTERAPIA

Podczas hipnoterapii możesz uświadomić sobie swoje prawdziwe położenie i odzyskać dostęp do wszystkich swoich emocji. Wszystkie twoje uczucia są istotne, a hipnoza pozwoli ci doświadczyć każdego z nich, w miarę jak będą się ujawniały. Będziesz umiał zaakceptować je wszystkie jako naturalną część procesu odnowy.

Będziesz mógł wybaczyć wszystkim ludziom i rzeczom, które winisz za swój smutek. Hipnoza wyzwoli w tobie współczucie, a twoje serce wypełni większa życzliwość.

Uwolnisz się od emocji, które zatrzymują cię przy doznanej stracie i nie pozwalają odzyskać równowagę. Uwolnisz się od gniewu, smutku i poczucia winy, którego doświadczyłeś.

Wyleczysz się. Uzdrowienie może nastąpić, kiedy dotrzesz do wszystkich swoich uczuć, wybaczysz winnym twojej straty oraz uwolnisz się od emocji, których kurczowo się trzymałeś.

 

Przeczytaj:

Strata i rozstanie. Część pierwsza – 5 etapów emocjonalnego przystosowania – Czytaj dalej….

Strata i rozstanie. Część trzecia – Odzyskiwanie równowagi po stracie i rozstaniu – Czytaj dalej….

Literatura cytowana: Josie Hadley i Carol Staudacher ,,Hipnoza w psychoterapii”

Zapraszam na sesje hipnozy i zgłębiania wiedzy o sobie – Jolanta Drobek